Co znamená foukaná izolace a jak v praxi funguje?
Rozhodnutí pro izolaci domu dnes dokáže ušetřit velké množství nákladů na vytápění domů. Tepelná izolace se dále dělí na několik druhů. Například foukaná izolace je typ tepelné stavební izolace, která je do stavby aplikována speciálním způsobem, tedy foukáním, s pomocí stroje.
Foukaná izolace je vhodným typem pro zateplování všech částí domů, jako je podlaha, strop, půda, podkroví, stěna nebo střecha. Tato izolace je i v jinak téměř až nepřístupných místech – vzniká tak izolace bez spár. Foukaná izolace je proveditelná při zateplení panelového domu rychle. Ať už se jedná o zateplení střechy, či například fasády domu.
Izolační materiál pro zateplování budov umožňující tuto aplikaci je vyráběn výrobními závody. Díky technologii foukání je konstrukce skutečně izolována – je zaručena dokonalá izolace beze spár i v nepřístupných místech, nevznikají žádné odřezky a odpad. Při rekonstrukcích ve většině případů není nutná složitá demontáž konstrukce. Tuto izolaci nazýváme někdy také jako dutinovou.
Chyby aplikace izolace v detailech a vznik tepelných mostů jsou téměř vyloučeny. Výhoda foukané izolace se projevuje také při řešení detailů u sbíjených vazníků při aplikaci do půdních prostor dřevostavby. U nízkoenergetických domů není výjimkou aplikace tloušťky izolace až 40 cm.
Jak probíhá izolace například stropů? Stropy domů, jsou-li nezateplené, jsou nejčastějším zdrojem úniku tepla a tím pádem i nákladů na vytápění. Dostatečná izolace stropu dokáže snížit náklady na vytápění až o 35%. V létě umí izolace s dostatečně velkým fázovým posunem (tj. schopností absorbovat a zadržet teplo), zajistit nepřehřívání obytného prostoru. I v létě je tedy možné mít chladný interiér domu díky izolaci stropu.