Větráte pánubohu do oken? Díky decentrálnímu větracímu systému nemusíte
Kdy jindy uvažovat o velké změně než nyní v zimě, kdy se bojíme pořádně vyvětrat, aby nám neunikla většina draze zaplaceného tepla? Mnozí lidé proto větrání řeší tak, že okna téměř neotvírají, což má zásadní dopad na kvalitu vzduch v objektu. Druhá skupina dodržuje nepsané pravidlo a několikrát denně otevírá okna dokořán. Vytvořivší průvan se o výměnu vzduchu postará poměrně rychle – aniž by se ochladily vyhřáté zdi. Ale nabízí se i jiná, mnohem efektivnější metoda. Moderní větrací jednotky umí část tepelné energie získat zpět.
O centrálním větracím systému jste pravděpodobně slyšeli. K jeho nevýhodám patří nákladnější a technicky náročnější instalace. Závěry studie marketingové společnosti Interconnection Consulting proto nejsou nijak překvapivé. V posledních letech prosazují mnohem více decentrální rekuperační jednotky, jejichž montáž je oproti centrálně řešenému systému jednodušší, rychlejší a finančně dostupnější. Uživatelé hodnotí jako pozitiva také nižší provozní náklady, snadnou údržbu a velmi tichý provoz.
Decentrální větrací jednotky se instalují do obvodových zdí a k provozu nevyžadují potrubní rozvody. Centrální řídící jednotka umožňuje nastavení intenzity větrání s ohledem na individuální potřeby pro jednotlivé místnosti.
K nejúčinnějším decentrálním systémům na trhu patří rekuperační jednotky značky inVENTer. Špičková německá technologie dokáže regenerovat až 91 % tepla a hodí se do všech typů budov. V České republice se jejich prodejem zabývá společnost A-Invent, která s vámi zkonzultuje výběr vhodného modelu a doporučí optimální umístění.
A kdo vám větrací jednotky nainstaluje? Šikovný kutil montáž hravě zvládne i bez předchozích zkušeností (podmínkou pro uznání případné reklamace je však asistence kvalifikované elektrikáře). Ostatní mohou využít možnost instalace některým ze smluvních partnerů.